AH Direkt
Anonym polisanställd: Kriminella tjänar hundratals miljoner på illegal avfallshandel
Publicerad: 22 september 2022, 08:18
Foto: TT/Janerik Henriksson, TT/Henrik Montgomery
Kriminella nätverk tjänar grova pengar på illegal avfallshantering, även i Sverige. Det berättar den medarbetare hos Polisen som Aktuell Hållbarhet träffar. Det är grupperingar som Hells Angels och Södertäljenätverket som är i farten – och bland annat därför är personen anonym.
Ämnen i artikeln:
AvfallDe som arbetar med åtgärder mot illegal hantering av avfall, kan behöva arbeta anonymt. Företrädare för polisen berättar:
Läs vidare –
starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 4 495 kr/år (ex. moms) får du tillgång till alla våra digitala artiklar samt vår dagliga omvärldsbevakning som håller dig uppdaterad för bättre beslutsfattande. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har då möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.