Expertkommentar
Så fungerar regeringens lagförslag om vattenmiljö och vattenkraft
Publicerad: 27 september 2017, 09:00
Regeringen har föreslagit nya bestämmelser för att komma till rätta med brister i genomförandet av ramdirektivet för vatten samt för att genomföra de vattenkrafts-relaterade delarna av energiöverenskommelsen och förenkla prövningen för småskalig vattenkraft. Advokat Larfeldt Alvén kommenterar förslaget.
Det råder enighet om att det finns ett behov av att ändra den svenska lagstiftningen för att på ett korrekt sätt implementera kraven enligt ramdirektivet för vatten (RDV), när det
Läs vidare –
starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 4 495 kr/år (ex. moms) får du tillgång till alla våra digitala artiklar samt vår dagliga omvärldsbevakning som håller dig uppdaterad för bättre beslutsfattande. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har då möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.