Karriär
40 procent beredda byta jobb på grund av klimatet
Publicerad: 22 maj 2023, 08:51
Inte grönt nog? Då byter kanske den unga anställda till annan arbetsgivare.
Foto: Daniel Balakov
Många unga är beredda eller har redan bytt jobb på grund av hur företag hanterar klimatet och andra miljöfrågor. Det framgår av en undersökning av Deloitte, som frågat 23 000 ungdomar i 44 länder om vad som står högst på listan.
Livskostnad, arbetslöshet och klimat. Så rankar de unga de största frågorna, enligt en enkät som konsultföretaget Deloitte skickat ut till ungdomar i 44 länder spridda över hela världen. Nästan 23
Läs vidare –
starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 4 495 kr/år (ex. moms) får du tillgång till alla våra digitala artiklar samt vår dagliga omvärldsbevakning som håller dig uppdaterad för bättre beslutsfattande. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har då möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.