Hållbara bolag 2019 – Kapitalvaror

Så här placerar sig bolagen i industrigruppen Kapitalvaror.

BolagPlaceringTotal poäng, max 92 poängPoäng från rapport, max 74 poängPoäng från enkät, max 18 poäng
Skanska1715318
Atlas Copco2695118
Trelleborg3685117
Sandvik4665115
Nolato5634815
SKF6624616
Volvo6624715
Assa Abloy7614516
Nibe Industrier8604317
Alfa Laval9574314
NCC10553817
Bufab11543915
Garo12534013
Hexatronic12533914
Beijer Alma13523913
Bergman & Bevinge14513615
ABB145151Ej svarat
Sweco15503515
Nederman Holding16493118
Nordic Waterproofing17463214
Saab174646Ej svarat
Beijer Ref18453114
Serneke18453213
Peab194444Ej svarat
Svedberg i Dalstorp20433112
Lifco20433112
Munters204343Ej svarat
Inwido21412417
FM Mattsson Mora22403010
Indutrade22402812
AQ Group22402614
Troax22402614
Add Tech23392415
Fagerhult233939Ej svarat
Projektengagemang Sweden24382216
CTT Systems2537307
Lindab International253737Ej svarat
Momentum2634259
Duroc27322012
Haldex273232Ej svarat
Concentric273232Ej svarat
Malmbergs Elektriska283131Ej svarat
Systemair283131Ej svarat
Balco292929Ej svarat
Xano Industri292929Ej svarat
Midway Holding29291811
VBG292929Ej svarat
BE Group3025232
Instalco Intressenter3025187
Alimak312424Ej svarat
OEM International322222Ej svarat
Eltel322222Ej svarat
Cavotec331919Ej svarat
Ferronordic Machines341717Ej svarat
Eolus Vind3516124
Sintercast3688Ej svarat

Se bolagens placeringar 2018.