Hållbara bolag 2019 – Konsumtionsvaror

Så här placerar sig bolagen i industrigruppen Konsumtionsvaror.

BolagPlaceringTotal poäng, max 92 poängPoäng från rapport, max 74 poängPoäng från enkät, max 18 poäng
H&M1695118
Nobia2685117
Thule2685117
Electrolux3634815
Clas Ohlson3634716
Björn Borg4614516
JM5594217
Dustin5594118
Retail and Brands6563917
Mekonomen7554015
Fenix Outdoor8543915
Boozt9523616
New Wave10513813
Swedol11503614
Husqvarna11503614
Duni12493316
Bilia12493415
MQ134444Ej svarat
Besqab13442915
Odd Molly International14433112
Nilörngruppen154242Ej svarat
SSM164141Ej svarat
Qliro174040Ej svarat
Strax1837361
Byggmax193333Ej svarat
Sportamore202727Ej svarat
Electra Gruppen212323Ej svarat
Mips222121Ej svarat
Venue Retail Group222121Ej svarat
Oscar Properties Holding231919Ej svarat
Kabe231919Ej svarat

Se bolagens placeringar 2018.