måndag20 mars

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Energi

Därför har Sverige misslyckats uppnå den svenska biogaspotentialen

Publicerad: 30 juni 2022, 09:21

Gasums anläggning i Jordberga är en av de större i Sverige, men det behövs många fler sådana för att uppnå Sveriges fulla biogaspotential, menar Bo Ramberg vid Biogas Väst. Foto: Gasum / Biogas Väst

Kommunala energibolag har varit viktiga pionjärer, men Sverige behöver ett antal större biogasproducenter. Det menar Bo Ramberg, vid Biogas Väst.

Ämnen i artikeln:

MatavfallRysslandSocialdemokraternaCenterpartietBioenergiBiogasNaturgasFossila Bränslen

Jesper Saltebro

jesper.saltebro@aktuellhallbarhet.se


Det har pratats om potentialen i svenskproducerad biogas i decennier, ändå har det inte hänt så mycket. Varför har vi i dag inte en större biogasproduktion än den vi har?

Läs vidare –

starta din prenumeration.

Första 30 dagarna utan kostnad

Obegränsad tillgång till alla artiklar på sajten
AH Direkt - omvärldsbevakning i din inkorg varje dag
Stort utbud av artiklar med stöd för strategiskt och praktiskt hållbarhetsarbete

Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna

För 4 495 kr/år (ex. moms) får du tillgång till alla våra digitala artiklar samt vår dagliga omvärldsbevakning som håller dig uppdaterad för bättre beslutsfattande. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har då möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:

Håll dig uppdaterad med vårt nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev