onsdag22 mars

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Energi

Hyresgästföreningen kritiska mot höjda energikrav

Publicerad: 3 maj 2012, 07:37

I EU driver ordförandelandet Danmark frågan om energieffektivisering för att målet till 2020 ska uppnås. Hyresgästföreningen: ”innebär kraftiga hyreshöjningar”.

Ämnen i artikeln:

BioenergiBiogasEnergieffektivisering

EU har svårt att nå målet om minskad energianvändning fram till 2020, med dagens takt. Därför vill Danmark, som just nu är ordförandeland, driva på frågan, men möter motstånd av flera länder, däribland Sverige, rapporterar Ekot.

Hyresgästföreningen går nu ut och kritiserar nya energikrav som kan leda till höjda hyror och orättvisa elkostnader. Individuell mätning av värme och varmvatten skulle bland annat leda till ökade kostnader för hörnlägenheter som har fler ytterväggar.
– Det här är ett problem, att man inte får en rättvis kostnadsfördelning, säger Hans Dahlin, energiexpert på Hyresgästföreningen till Ekot.

Ett annat förslag har varit att offentligägda byggnader ska renoveras, något som isåfall skulle innebära kraftiga hyreshöjningar, enligt Hans Dahlin.

Jesper Gunnarsson

Dela artikeln:

Håll dig uppdaterad med vårt nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev