Ta del av allt innehåll på Aktuell Hållbarhet
Starta din prenumeration
Kemikalier
Publicerad: 2 Oktober 2020, 09:35
Kemikalieinspektionen och Skatteverket har på uppdrag av regeringen gemensamt utvärderat skatten på farliga kemikalier i elektronik.
Foto: Mediamarkt
Effekterna av den omdiskuterade Kemikalieskatten är små och det går inte att statistiskt säkerställa förändringar av förekomsten av det ämne som skatten är tänkt att fasa ut. Det visar en ny utvärdering, som även påvisar rena felaktigheter i vägledningen till de skattskyldiga.
Kemikalieinspektionen och Skatteverket har på uppdrag av regeringen gemensamt utvärderat skatten på farliga kemikalier i elektronik som infördes 1 januari 2017. Utvärderingen har inte kunnat fastställa att förekomsten av klor,
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 4 495 kr/år (ex. moms) får du tillgång till alla våra digitala artiklar samt vår dagliga omvärldsbevakning som håller dig uppdaterad för bättre beslutsfattande. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har då möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.