Kemikalier
Så vill myndigheter reformera kemikalieskatten
Publicerad: 19 maj 2021, 09:23
Skatteverket och Kemikalieinspektionen vill reformera kemikalieskatten som bland annat påverkar elektronikbranschen. Foto: Ingvar Karmhed TT
Skatteverket och Kemikalieinspektionen har lämnat in den andra delen av utvärderingen av skatten på farliga ämnen i elektronik till regeringen. Där föreslås bland annat att ämnen med högre farlighet beskattas mer än varor med mindre farliga ämnen.
I en rapport från Skatteverket och Kemikalieinspektionen som nu lämnats till regeringen redovisas förslag på ändringar av kemikalieskattens konstruktion som syftar till att förenkla administrationen för skattskyldiga och för myndigheter.
Läs vidare –
starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 4 495 kr/år (ex. moms) får du tillgång till alla våra digitala artiklar samt vår dagliga omvärldsbevakning som håller dig uppdaterad för bättre beslutsfattande. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har då möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.