måndag27 mars

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Klimat

Danmark skär ned miljöbudgeten med 440 miljoner kronor

Publicerad: 3 september 2015, 04:00

Landets regering vill minska budgeten för klimat, miljö och transporter med 440 miljoner kronor fram till år 2019, rapporterar tidningen Information.

Ämnen i artikeln:

Nationalpark

En minskning av budgeten innebär bland annat att bidraget till projektet "gröna eldsjälar" som uppmuntrar lokalbefolkningen att leva mer hållbart, nu slopas.

Nedskärningen av budgeten innebär också att målsättningen om minskade koldioxidutsläpp med 40 procent till 2020 blir svår att uppnå.

Landet har även om mål att helt ställa om till grön energi samt att avveckla all kärnkraft och kol fram till år 2050, vilket även dessa mål kan bli svåra att nå med en krympande budget.

– Det här ser ut att gå ut över flera av de poster som ska stöda folkets deltagande i klimat- och miljöarbetet. Det tyder på att Venstre-regeringen inte erkänner betydelsen av detta arbete. Det är helt fel, erfarenheten visar att sådana pengar ger stora effekter, säger Christian Ege Jørgensen på Det Økologiske Råd till tidningen Information.

joline.ekman@miljoaktuellt.se

Dela artikeln:

Håll dig uppdaterad med vårt nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev