Klimat
Därför vill Kungen inte dela ut miljöpris
Publicerad: 17 oktober 2012, 06:16
Världsnaturfonden utser Årets Miljöhjälte
Imorgon delar Världsnaturfonden (WWF) ut utmärkelsen Årets Miljöhjälte. Juryns pris går till Alva Snis Sigtryggsson från Fältbiologerna som engagerat sig för att rädda Ojnareskogen på Gotland.
Kung Carl XVI Gustaf brukar dela ut detta pris men väljer att inte göra det i år. Enligt hovets informationschef Bertil Ternert så är det kungens eget beslut.
"Kungen får ta ställning, men han avstår ofta när det gäller
större kontroversiella frågor och det är alltid han som ytterst betämmer om hur man ska göra", säger Ternert till nyhetstjänsten helagotland.se
Kungen kommer däremot att dela ut en utmärkelse för Årets Pandabok som i år går till meteorologen och tv-profilen Lage Larsson, författaren Johan Tell och naturfotografen Hans Strand för sin bok ”Året runt”
Priset Läsarnas miljöhjälte får Joel Borg som satsat på vegetarisk mat på musikfestialen Way Out West i Göteborg.
Erik Klefbom