onsdag22 mars

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Klimat

”Endast två skatter i Sverige kan kallas miljöskatter”

Publicerad: 19 juni 2018, 07:44

Endast två skatter i Sverige kan med rätta kallas miljöskatter, nämligen koldioxidskatten och svavelskatten. Det är slutsatsen i en ny rapport om miljöskatters nytta för att minska miljöproblemen, som författats på uppdrag av Svenskt Näringsliv….


Endast två skatter i Sverige kan med rätta kallas miljöskatter, nämligen koldioxidskatten och svavelskatten. Det är slutsatsen i en ny rapport om miljöskatters nytta för att minska miljöproblemen, som författats

Läs vidare –

starta din prenumeration.

Första 30 dagarna utan kostnad

Obegränsad tillgång till alla artiklar på sajten
AH Direkt - omvärldsbevakning i din inkorg varje dag
Stort utbud av artiklar med stöd för strategiskt och praktiskt hållbarhetsarbete

Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna

För 4 495 kr/år (ex. moms) får du tillgång till alla våra digitala artiklar samt vår dagliga omvärldsbevakning som håller dig uppdaterad för bättre beslutsfattande. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har då möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:

Håll dig uppdaterad med vårt nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev