Ta del av allt innehåll på Aktuell Hållbarhet
Starta din prenumeration
Klimat
Publicerad: 31 mars 2003, 13:16
Svenska dagbladet avslöjade i fredags att etiska fonder investerar i företag som sysslar med vapenproduktion. Nu överväger konsumentverket att agera mot fonder som marknadsförs som etiska på tvivelaktigt sätt.
Konsumentverket ser en risk att sparare luras. Verket riktar hård kritik mot fondbolagen. – Kallas en fond etisk ska förvaltarna lämna tydlig information till spararna om varför, säger Peter Knutsson på Konsumentverket till Svenska dagbladet.
Svenska freds och skiljedomsföreningen har granskat de etiska fondbolagen och funnit att det inte finns några garantier för att de inte placerar pengar i krigsmaterielföretag. Peter Knutsson, enhetschef över en avdelning som arbetar med granskning av finansiella tjänster, säger:
– Det är inte särskilt etiskt. Få tycker nog att det är etiskt med företag som producerar krigsmateriel.
Till SvD säger Peter Knutsson att man ska diskutera frågan om åtgärder på Konsumentverket.
Valter Bengtsson