Klimat
EU:s fiskereform leder till handelskrig
Publicerad: 26 augusti 2013, 11:07
Färöarna reagerar med ursinne på EU:s importstopp
Ämnen i artikeln:
EuEU:s försök att hålla fiskekvoterna på långsiktigt uthålliga nivåer har lett till handelskrig med Färöarna. Regeringen på det lilla öriket i Nordsjön reagerar med ursinne på Kommissionens beslut att stoppa importen av sill och makrill, rapporterar Euractiv.
EU uppger att Färöarna överskridit sina kvoter för sillfisket i Nordöstra Atlanten med 229 procent och brutit ingångna avtal. Nu får det vara nog, menar Kommissionen. EU:s beslut medför också begräsnsingar i rätten för landets fiskefartyg att lägga till i EU-ländernas hamnar.
Färöarnas premiärminister Kaj Leo Holm Johannesen kallar EU:s beslut för ”maktmissbruk” och varnar för att det kommer att underminera möjligheterna att gemensamt förvalta det atlantiska sillbeståndet.
Erik Klefbom