tisdag26 september

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Klimat

HM-skandalen: Här är de svenska klädföretagen som inte kräver levnadslön

Publicerad: 25 oktober 2012, 09:17

Igår kritiserades H&M tungt i Kalla Fakta. Men nu avslöjas att H&M inte är värst. Och hela nio svenska textilföretag kräver inte så kallad levnadslön.


JR

Jon Röhne

jon.rohne@aktuellhallbarhet.se


Den hårdaste kritiken mot H&M gällande textilarbetarnas situation i Kambodja handlade om att H&M inte skrivit in krav på så kallad "levnadslön" i sin etikkod. Idag avslöjar Aftonbladet att H&M långt ifrån är ensamma om detta. Aftonbladet har också läst Fairtrade Centers granskning av textilbranschen där man kommer fram till att H&M är ett av de stora svenska klädföretagen som ställer hårdast krav på sina liverantörer när det gäller krav på lön och arbetsvillkor.
– H&M har utvecklat sitt arbete och visar på sätt och vis en seriös vilja i lönefrån, säger Fairtrade Centers Christopher Riddselius till tidningen.

Bland de svenska företag som kräver levnadslön finns Acne, Filippa K, Nudie och Zara.

Här är bolagen som inte kräver levnads lön enligt Aftonbladet:

- H&M
- Varnergruppen (Cubus, Dressman, Bikbok, Carlings, Levi’s Store, Wow, Wearhouse, Volt, Vivekes, Urban)
- Lindex
- Kapp-Ahl
- Indiska
- Retail & Brands (JC, Brothers, Sisters, Polarn&Pyret)
- Gina Tricot
- Åhlens

Dela artikeln:

Håll dig uppdaterad med vårt nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev