Klimat
Kritik mot förslag om att se över klimatmålen
Publicerad: 29 december 2022, 09:09
Kritisk mot att annan myndighet föreslår översyn av klimatmål när näringslivet ska ställa om.
Foto: Maja Suslin/TT
Tillväxtanalys föreslår en översyn av klimatmålet, i sin rapport om näringslivets omställning. Det har mött motstånd hos Naturvårdsverket. Konjunkturinstitutet å sin sida tycker att förslaget är bra.
Myndigheten Tillväxtanalys har utrett och analyserat näringslivets klimatomställning på regeringens uppdrag. Resultatet blev bland annat 47 förslag som kan bidra till omställningen. Ett av dem handlar om att rucka på
Läs vidare –
starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 4 495 kr/år (ex. moms) får du tillgång till alla våra digitala artiklar samt vår dagliga omvärldsbevakning som håller dig uppdaterad för bättre beslutsfattande. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har då möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.