torsdag28 september

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Klimat

Nina Ekelund: ”Vi måste prata mer om EU:s 2040-mål”

Publicerad: 30 juni 2023, 08:56

Nina Ekelund, generalsekreterare för Hagainitiativet, efterlyser mer diskussion om EU:s klimatmål som ska sättas till år 2040.

Foto: Anders Wiklund/TT & Hagainitiativet

Hagainitiativets generalsekreterare menar att det har varit väldigt tyst om frågan, trots att den just nu är inne i ett viktigt politiskt skede.

Ämnen i artikeln:

Global UppvärmningVäxthuseffektenKlimatförändringar

Anders Hellberg

anders.hellberg@aktuellhallbarhet.se


EU har som mål att medlemsländernas utsläpp ska minska sammantaget med minst 55 procent till år 2030 och att unionen ska vara klimatneutral till år 2050. Något mål för 2040

Läs vidare –

starta din prenumeration.

Just nu 49 kr för 3 månader

Obegränsad tillgång till alla artiklar på sajten
AH Direkt - omvärldsbevakning i din inkorg varje dag
Stort utbud av artiklar med stöd för strategiskt och praktiskt hållbarhetsarbete

Möjlighet att säga upp under de första 3 månaderna.

Efter introduktionsperioden på 3 månader förnyas prenumerationen med 30% rabatt på ord.pris: 3 145 kr/år ex. moms och 12 månaders bindningstid och årlig förnyelse till ordinarie pris 4 495 kr. Säg upp prenumerationen när som helst, så avslutas den efter avtalad bindningstid.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:

Håll dig uppdaterad med vårt nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev