söndag24 september

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Klimat

Nu utreds skatt på skadliga kemikalier i kläder och skor

Publicerad: 26 april 2019, 06:17

Efter att den förra regeringen införde en skatt på skadliga kemikalier i elektronikvaror går nu regeringen vidare med planer på en kemikalieskatt på kläder och skor. En särskild utredare har fått uppdraget att analysera och lämna förslag på hur en sådan skatt kan utformas.


I utredningsdirektiven skriver regeringen att syftet med skatten ska vara att minska förekomsten av eller risken för exponering och spridning av hälsofarliga ämnen från kläder och skor på ett kostnadseffektivt sätt. Utredaren ska även se om en skatt kan minska risken för att skadliga kemikalier hamnar i naturen och där ge upphov till skadlig inverkan på miljön.
Utredaren ska redovisa lämplig avgränsning när det gäller skadliga ämnen och vilka varugrupper som bör omfattas av skatten. Regeringen vill också se förslag på kriterierna för en beskattning bör utformas, föreslå skattenivåer som är tillräckligt effektiva för att minska exponeringen för, och på sikt fasa ut, skadliga kemikalier i kläder och skor.
Uppdraget ska redovisas senast den 1 april 2020.

Läs direktiven till utredaren i sin helhet

Dela artikeln:

Håll dig uppdaterad med vårt nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev