Klimat
Så många räknar med att flytta på grund av klimatkrisen
Publicerad: 19 september 2022, 05:30
Foto: Karin Boo (pressbild)
Mer än hälften av de tiotusentals människor världen runt som fått frågor om klimatet i en ny enkät, rapporterar att de redan drabbats allvarligt av klimatförändringar. 35 procent räknar med att tvingas flytta inom 25 år. Men för svensk del ser krisen mindre allvarlig ut.
Ipsos har på uppdrag av World Economic Forum frågat 23 057 människor världen över om effekter av klimatförändringarna – en majoritet uppger att de redan drabbats allvarligt. 75 procent av
Läs vidare –
starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 4 495 kr/år (ex. moms) får du tillgång till alla våra digitala artiklar samt vår dagliga omvärldsbevakning som håller dig uppdaterad för bättre beslutsfattande. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har då möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.