Klimat
Så ska ekmisshandeln rädda småkrypen
Publicerad: 26 mars 2012, 08:08
Nytt naturvårdsprojekt tar till hårdhandskarna.
Ämnen i artikeln:
NaturvårdFör att rädda vissa arter från utdöende ska man såga och borra hål i ekstammar, bryta av grenar och syssla med avbarkning. Syftet är att påskynda trädens åldrande och skapa framtida livsmiljöer för arter som behöver gamla träd för att överleva, rapporterar P4 Jönköping. Projektet bekostas av Naturvårdsverket.
Bakgrunden är det glapp i åldersfördelningen bland landets ekar. Det finns en hel del gamla ekar och unga ekar, men mellangenerationen sågades ner på 1800-talet och tidigt 1900-tal. För att säkerställa att det finns tillräckligt många "gamla ekar" ska man nu medvetet skada ekar på 10‒15 platser i landet.
‒ Vi ska göra de här unga ekarna äldre lite snabbare än normalt, och då ska vi göra lite olika behandlingar, till exempel att såga ut en hålighet och få insekter och andra varelser att trivas där, säger Dag Fredriksson, kommunekolog på Jönköpings kommun till P4 Jönköping.
Jesper Gunnarsson