Klimat
Sämre övervakning kan leda till att klimatförändringar missas
Publicerad: 23 mars 2011, 09:13
Bristfällig vattenövervakning kan leda till att vi upptäcker effekter av klimatförändringarna för sent, visar en studie utförd av forskare vid Stockholms universitet.
Ett varmare Arktis kommer främst att märkas genom förändringar i vattnets kretslopp. Forskare vid Stockholms universitet ser redan tecken på sådana förändringar, men konstaterar samtidigt att vattenövervakningen försämras i de områden där klimatförändringarna förväntas bli som störst.
– Samhället riskerar att för sent upptäcka och anpassa sig till förändringarna. Resultaten indikerar att vattenförråden och flödesvägarna i marken på något vis håller på att ändras, vilket bör påverka planering för infrastruktur och samhällen i framtiden, säger Arvid Bring vid Institutionen för naturgeografi och kvartärgeologi.
Studien visar att vattenflödet generellt har ökat mer än nederbörden i 14 undersökta floder i Ryssland, Kanada och Alaska. Tinande permafrost kan vara en bidragande orsak till vattenöverskottet.
Samtidigt har alltså antalet mätstationer för vattenflöden minskat kraftigt i områdena, vilket troligtvis beror på resursbrist och oklara prioriteringar.
– Om tendensen fortsätter kommer man att ha allt sämre möjligheter att koppla ihop vatten och klimat för att bättre förstå processerna och i tid kunna anpassa samhället till förändringarna, säger Arvid Bring.
Tomas Tirén