Klimat
Shell får betala för miljöskada i Nigeria
Publicerad: 31 januari 2013, 11:31
Enligt en domstol i Haag är Shell delvis ansvarigt för att ha förgiftat jordbruksmark och fiskevatten i Nigeria.
På grund av stora oljeutsläpp i Nigerdeltat mellan 2004 och 2007 hävdar fiskare och jordbrukare att de inte längre har möjlighet att föda sina familjer. Därför blev oljejätten Shell i höstas stämd i en domstol i Nederländerna. Organisationerna bakom stämningsansökan menar att det var företagets dåliga underhåll av ledningar som orsakade utsläppen, rapporterar SR:s Ekot.
Enligt miljöorganisationer är oljeutsläppen dubbelt så stora som de vid Deepwater Horizon-katastrofen i Mexikanska golfen 2010. Shell menar att utsläppen är ett resultat av sabotage.
Igår slog dock domstolen i Haag fast att Shells dotterbolag i Nigeria i ett fall av fem är ansvarigt för oljeutsläppen, eftersom man inte gjort tillräckligt för att undvika sabotage. Därför ska man nu betala ut en okänd summa pengar i ersättning till en bonde i Nigeria. Domstolen menar dock att Shell inte kan hållas ansvarigt för de fyra andra incidenterna i stämningsansökan.
Tomas Tirén