tisdag30 maj

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Klimat

Svenska storbolag tvekar kring Science Based Targets Initiative

Publicerad: 11 januari 2023, 10:07

Ungefär 200 svenska företag har nu anslutit sig till Science Based Targets Initiative. Foto: Getty Images/Olivier Le Moal

Med vetenskapligt baserade klimatmål närmar sig näringslivets hållbarhetsarbete forskningen. Men många företag har ännu inte anslutit sig till det ledande ramverket SBTI. Så här ser genomslaget i Sverige ut för att sätta klimatmål kopplade till Parisavtalet.
✓ Företagen som ökar mest
✓ Risken för greenwash
✓ SCA på väg att byta linje

Ämnen i artikeln:

Koldioxidutsläpp

Daniel Boman

daniel.boman@aktuellhallbarhet.se


Näringslivets roll i hållbarhetsfrågor ser bara ut att öka och närmar sig såväl politiken som forskningen. Ett av de tydligaste exemplen har blivit frågan om att sätta vetenskapligt baserade klimatmål,

Läs vidare –

starta din prenumeration.

Första 30 dagarna utan kostnad

Obegränsad tillgång till alla artiklar på sajten
AH Direkt - omvärldsbevakning i din inkorg varje dag
Stort utbud av artiklar med stöd för strategiskt och praktiskt hållbarhetsarbete

Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna

För 4 495 kr/år (ex. moms) får du tillgång till alla våra digitala artiklar samt vår dagliga omvärldsbevakning som håller dig uppdaterad för bättre beslutsfattande. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har då möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:

Håll dig uppdaterad med vårt nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev