Klimat
Tvärnit för Saab i dag?
Publicerad: 6 april 2009, 05:06
I dag möter Saab Automobile 1.300 fordringsägare i Vänersborgs tingsrätt. Var och en av dem har rätten att avbryta rekonstruktionen av företaget.
Ämnen i artikeln:
SaabPå måndagen hålls borgenärssammanträde i Vänersborgs tingsrätt. 1.300 fordringsängare, däribland svenska staten och GM, får lyssna till rekonstruktören Guy Lofalk och Saabs vd Jan Åke Jonsson redogörelse för hur rekonstruktionen går.
Svenska staten har fordringar på 217 miljoner kronor som betalats ut i lönegarantier. GM har enligt det senaste bokslutet fordringar på sex miljarder kronor, skriver Ttela.se. Enligt lag har fordringsägarna rätt att avbryta rekonstruktionen. Det räcker med att en enda fordringsägare av de 1.300 anser att så bör ske. Om det blir ett nej i domstolen är sagan om Saab alltså över.
– Då står Saab där med sina skulder, säger rådman Cecilia Tisell, en av de tre domarna som avgör Saabs framtid, till Ttela.se.
Jonnie Wistrand