Miljöpolitik
MP: ”Vi är de enda som har en politik i linje med Parisavtalet”
Publicerad: 11 augusti 2022, 09:18
”Jag blir väldigt arg när man beskyller klimatpolitiken för att vara det som gör att människor får det tuffare ekonomiskt, när det i själva verket handlar om en välfärdsstat som inte är där”, säger Lorentz Tovatt. Foto: Pressbild
”Vi vill gå längre än de andra partierna i så gott som alla frågor”, säger Miljöpartiets klimat- och energipolitiske talesperson Lorentz Tovatt i Aktuell Hållbarhets intervjuserie inför valet.
Inför höstens val har Miljöpartiet tagit fram en klimatfärdplan med över 200 punkter som ska ta Sverige till nettonollutsläpp år 2035. Det enskilt viktigaste förslaget är enligt partiets klimattalesperson Lorentz
Läs vidare –
starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 4 495 kr/år (ex. moms) får du tillgång till alla våra digitala artiklar samt vår dagliga omvärldsbevakning som håller dig uppdaterad för bättre beslutsfattande. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har då möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.