Miljöpolitik
Riksrevisionen: För många kockar när statliga stöd ska beviljas och betalas
Publicerad: 26 november 2020, 10:07
Sanering av förorenad mark vid stranden i Vinterviken efter tidigare industriell verksamhet. Det statliga stöd som utgår betalas först till Naturvårdsverket som gör utbetalningar till länsstyrelserna som sedan skickar pengarna vidare till kommunen. Onödigt krångligt menar Riksrevisionen. Foto: Helena Landstedt TT
Det finns ett antal statliga stöd där flera olika myndigheter är inblandade i beslut och utbetalning. Riksrevisionen rekommenderar i en rapport regeringen att se över reglerna för detta så att onödig administration kan undvikas och redovisningen förbättras.
Ämnen i artikeln:
MiljöpolitikI normalfallet är det en och samma statliga myndighet som prövar, beslutar och betalar ut ett stöd till personer, företag eller kommuner. Det finns dock ett flertal stöd där en
Läs vidare –
starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 4 495 kr/år (ex. moms) får du tillgång till alla våra digitala artiklar samt vår dagliga omvärldsbevakning som håller dig uppdaterad för bättre beslutsfattande. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har då möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.