Mobilitet
”Farledsavgiften är motiverad av miljöincitament”
Publicerad: 24 januari 2022, 10:44
Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S) under en pressbriefing om Trafikverkets förslag på en ny nationell infrastrukturplan. Foto: Duygu Getiren/TT
Sjöfartsverkets avgifter har den senaste tiden ifrågasatts av aktörer inom sjöfarten och i riksdagen. Nu ger infrastrukturministern svar på tal.
Höjningen av sjöfartens farledsavgift är motiverad av det miljöincitament som finns i avgiften. Förändringen är dessutom efterfrågad i ett tillkännagivande till regeringen från riksdagen. Det svarar infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)
Läs vidare –
starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 4 495 kr/år (ex. moms) får du tillgång till alla våra digitala artiklar samt vår dagliga omvärldsbevakning som håller dig uppdaterad för bättre beslutsfattande. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har då möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.