lördag23 september

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Mobilitet

Snart kan det bli möjligt att ladda elbilen på en kvart

Publicerad: 25 januari 2016, 06:46

Schweiziska forskare har hittat en metod som gör det möjligt att ladda elbilar på en kvart.


Schweiziska forskare kan ha hittat en lösning på problemet med långa laddtider för elbilar. Genom att mångdubbla den elektriska laddningen kan man öka laddstationers laddning till 4,5 megawatt, något som innebär att en elbil kan laddas full på runt 15 minuter. Det rapporterar IDG.se.

Men för att den supersnabba laddningen inte ska slå ut hela elnätet måste laddstationen ha ett eget batteri som fungerar som en buffert. Batteriet laddar långsamt upp sig via det vanliga elnätet, men när det är dags att fylla på ett bilbatteri kopplar laddstationen loss sig.

En station som ska ladda 200 bilar om dagen behöver ungefär fyra batterier lika stora som containrar. Det är alltså inte en lösning för alla elbilar men forskarna menar att det kan vara ett bra alternativ vid längre resor.

Den snabbaste tekniken på marknaden idag, Teslas Superchargers, erbjuder en full laddning på runt 75 minuter.

Lina Rosengren

Dela artikeln:

Håll dig uppdaterad med vårt nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev