Ta del av allt innehåll på Aktuell Hållbarhet
Starta din prenumeration
Mobilitet
Publicerad: 27 maj 2022, 08:05
Transportstyrelsen diskuterar just nu om fängelse ska vara aktuellt för de som fuskar med avgasreningssystemen.
Montage: Getty Imagess / Privat
Redan till nästa år kan det bli tuffare straff för utsläppsfuskare – om politikerna prioriterar frågan. Men tuffare besiktningskrav och bättre kontroller dröjer till 2027.
Aktuell Hållbarhet har avslöjat utbrett fusk med lastbilars avgasrening för att spara pengar och att det finns luckor i lagen för att enkelt kunna upptäcka och bötfälla fuskarna. Nu berättar
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 4 495 kr/år (ex. moms) får du tillgång till alla våra digitala artiklar samt vår dagliga omvärldsbevakning som håller dig uppdaterad för bättre beslutsfattande. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har då möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.