Natur
Lyckat EU-projekt gav bättre livsmiljö i ekhagar
Publicerad: 12 april 2023, 08:39
Ekhagmarkerna i Sverige är i dag hotade främst på grund av att markägare slutar använda dem så att de växer igen.
Foto: Henrik Montgomery / TT
Fler planterade träd och öppna landskap. Det är resultatet av ett EU-projekt som gått i mål efter sex år. Över 1 400 hektar har berörts.
I Blekinge, Kalmar och Östergötlands län har 30 stycken Natura 2000-områden med ekhagmarker restaurerats under de senaste åren, detta som en del i EU-projektet Life Bridging the Gap.
Läs vidare –
starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 4 495 kr/år (ex. moms) får du tillgång till alla våra digitala artiklar samt vår dagliga omvärldsbevakning som håller dig uppdaterad för bättre beslutsfattande. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har då möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.