Plast
Myndigheter kartlägger plastsopor
Publicerad: 10 augusti 2015, 07:08
En rad myndigheter är involverade i projektet, som förhoppningsvis mynnar ut i att mängden plastpartiklar i haven sjunker.
Naturvårdsverket ska tillsammans med Havs- och vattenmyndigheten och andra berörda myndigheter inventera och åtgärda de främsta orsakerna till att plastpartiklar hamnar i haven.
Det är ett regeringsuppdrag som pågår fram till 15 juni 2017.
Kemikalieinspektionen kikar sedan tidigare på hur mikroplaster i hudvårdsprodukter kan förbjudas. Regeringen konstaterar att mikroplaster i allt högre grad tillsätts i såväl kosmetiska produkter som i kemiska hushållsprodukter.
Anledningen till den ökande mängden mikroplaster tros bero på att större plastpartiklar bryts ner till mindre partiklar och hamnar i haven.
Miljöaktuellt.se berättade nyligen om ett treårigt forskningsprojekt som drar i gång för att studera miljöpåverkan och hälsoeffekterna på människor till följd av plastskräpet i haven. Lär mer om det här.
Miljöaktuellt, redaktionen