fredag24 mars

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Vatten och hav

Vattenfall säljer solceller – och köper överskottsel

Publicerad: 25 maj 2012, 08:38

Från och med nästa vecka börjar Vattenfall sälja solceller till kunder som vill producera egen el.

Ämnen i artikeln:

GreentechMiljöteknikSolpanelerCleantechVattenfallFörnybar EnergiSolcellerSolcellssystemSolenergiSolkraft

Vattenfall kommer även att ge kunderna möjlighet att sälja sin överskottsel, skriver Energinyheter.se.

– Vi säljer nu solcellsprodukter för att hjälpa kunderna att få bättre kontroll över sin egen elförbrukning och i slutändan även kunna sälja tillbaka det elöverskott de själva inte behöver, säger Magnus Holm, chef för Vattenfall Försäljning.

Sedan en månad tillbaka säljer man även solfångare för uppvärmning av tappvatten, vilket ger kunderna möjlighet att producera både sin egen el och sitt eget varmvatten.

– Hittills har vi kunnat hjälpa dem med avtal om att köpa deras överskottsel. Nu kan vi också hjälpa dem hela vägen från idé till fungerande el- och varmvattensystem och återköp av el.

Tomas Tirén

Dela artikeln:

Håll dig uppdaterad med vårt nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev