Så hållbara är landstingen

Värmland tog hem förstaplatsen i Aktuell Hållbarhets rankning över landstingens och regionernas hållbarhetsprestanda. Se hur långt landstingen och regionerna har kommit i sitt arbete.

Landstingen är mer hållbara än kommunerna med tuffare klimatmål, mer ekologisk mat, mindre fossila investeringar och bättre uppföljning av upphandlingskrav. Ändå är det långt kvar. Klimatanpassningen har halkat efter, engångsartiklar slängs på löpande band och ledningarna ratar miljöcheferna. Det visar den rankning av landstingens och regionernas hållbarhetsarbete som Aktuell Hållbarhet gjort tillsammans med Dagens Medicin.

I tidningen Aktuell Hållbarhet beskrivs hur vinnaren Värmland strukturerat hållbarhetsarbetet. En rad lyckade exempel på hållbarhetsåtgärder tas även upp, som hur sjukvården får fram mer miljövänliga produkter genom så kallade innovationsupphandlingar.

Så här placerar sig landstingen och regionerna i rankningen:

Landsting/region:Placering:Totalpoäng:Poäng, enkätdelen:Poäng, Koladadelen:
Landstinget i Värmland128,381711,38
Västra Götalandsregionen226,181511,18
Region Skåne325,94187,94
Region Örebro län425,73169,73
Landstinget Blekinge525,5913,512,09
Region Västmanland624,601311,60
Region Östergötland723,9514,59,45
Stockholms läns landsting823,8412,511,34
Norrbottens läns landsting922,4214,57,92
Region Kronoberg1022,401111,40
Region Jämtland Härjedalen1122,11139,11
Region Uppsala1221,67129,67
Landstinget i Kalmar Län1321,60138,60
Landstinget Dalarna1421,43138,43
Region Gävleborg1521,39912,39
Landstinget Sörmland1621,37129,37
Region Jönköpings län1721,13912,13
Region Gotland1819,92109,92
Region Halland1918,37108,37
Landstinget Västernorrland2017,9798,97
Västerbottens läns landsting2115,7496,74

Totalpoängen bygger på två undersökningar. Dels har landsting och regioner fått svara på vår enkät och dels har de bedömts utifrån statistik i den så kallade Koladadatabasen. Se landstingens och regionernas resultat i detalj:

Svar på enkätdelen

Resultat på Koladadelen