lördag1 april

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Hållbarhetsredovisning

Experten om greenwashvarningen – därför blir det bättre med CSRD

Publicerad: 9 december 2022, 10:42

Lite mindre grönmålning i Sverige kanske. Foto: Tanaonte

78 procent av investerarna uppger att det finns en utbredd grönmålning i företagens hållbarhetsredovisningar, vilket Aktuell Hållbarhet har rapporterat. Johanna Lundgren Gestlöf som är hållbarhetschef hos SPP tror att det nog blir bättre med EU-direktivet för hållbarhetsrapportering, CSRD. Men förmodligen är det redan bättre i Sverige än vad som framgår av rapporten.

Ämnen i artikeln:

CSRDHållbarhetsverktygGreenwash

Kerstin Lundell

kerstin.lundell@aktuellhallbarhet.se


Johanna Lundgren Gestlöf hos SPP tänker att grönmålning kanske inte är ett riktigt lika stort problem som PWC:s rapport gör gällande, inte i Sverige i alla fall. Men det

Läs vidare –

starta din prenumeration.

Första 30 dagarna utan kostnad

Obegränsad tillgång till alla artiklar på sajten
AH Direkt - omvärldsbevakning i din inkorg varje dag
Stort utbud av artiklar med stöd för strategiskt och praktiskt hållbarhetsarbete

Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna

För 4 495 kr/år (ex. moms) får du tillgång till alla våra digitala artiklar samt vår dagliga omvärldsbevakning som håller dig uppdaterad för bättre beslutsfattande. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har då möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:

Håll dig uppdaterad med vårt nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev