torsdag1 juni

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Inköp och upphandling

Aktuell hållbarhet listar sex viktiga frågor att hantera för hållbara upphandlingar och inköp Foto: Mikkelwilliam/Getty

Sex nya hinder för hållbara inköp och upphandlingar

Ekonomiska brottslingar, känsliga personuppgifter och brist på revisorer. Med nya tider kommer nya krav och hinder för upphandlare och inköpare. Aktuell hållbarhet listar sex viktiga frågor att hantera för hållbara upphandlingar och inköp.

Publicerad: 20 augusti 2021, 09:00

Jesper Saltebro

jesper.saltebro@aktuellhallbarhet.se

Förr betraktades miljöriktig och rättvis upphandling som något extra krångligt och dyrt. Bara det senaste året har ett par rapporter slagit fast att priset inte blir högre med en hållbar

Läs vidare –

starta din prenumeration.

Första 30 dagarna utan kostnad

Obegränsad tillgång till alla artiklar på sajten
AH Direkt - omvärldsbevakning i din inkorg varje dag
Stort utbud av artiklar med stöd för strategiskt och praktiskt hållbarhetsarbete

Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna

För 4 495 kr/år (ex. moms) får du tillgång till alla våra digitala artiklar samt vår dagliga omvärldsbevakning som håller dig uppdaterad för bättre beslutsfattande. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har då möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:

Håll dig uppdaterad med vårt nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev