tisdag30 maj

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Sök

Starta din prenumeration

Prenumerera

Lag och rätt

Cementa: Brist på lastbilar knäckfråga just nu

Publicerad: 22 november 2021, 10:58

Karin Comstedt Webb, hållbarhetschef på Cementa, förklarar vilka faktorer som är begränsande. Foto: Ola Axman

Cementa kan ännu inte använda hela till tillstånd från regeringen på grund av vissa begränsande faktorer. Därmed blir inte cementlagret maximalt. Om Högsta förvaltningsdomstolen skulle besluta om inhibition, det vill säga att regeringens tillstånd inte får användas i väntan på domstolens prövning, så skulle det få allvarliga konsekvenser enligt bolagets hållbarhetshef Karin Comstedt Webb.

Ämnen i artikeln:

Miljörätt

Pernilla Strid

pernilla.strid@aktuellhallbarhet.se


Cementa kan inte använda all kalksten som man avtalet om med Nordkalk. Om Högsta förvaltningsdomstolen skulle besluta om inhibition till följd av överklaganden så skulle Sverige hamna i ett mycket

Läs vidare –

starta din prenumeration.

Första 30 dagarna utan kostnad

Obegränsad tillgång till alla artiklar på sajten
AH Direkt - omvärldsbevakning i din inkorg varje dag
Stort utbud av artiklar med stöd för strategiskt och praktiskt hållbarhetsarbete

Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna

För 4 495 kr/år (ex. moms) får du tillgång till alla våra digitala artiklar samt vår dagliga omvärldsbevakning som håller dig uppdaterad för bättre beslutsfattande. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har då möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.

Starta din prenumeration
Redan prenumerant? Logga in

Dela artikeln:

Håll dig uppdaterad med vårt nyhetsbrev

Välj nyhetsbrev