Lag och rätt
Naturskyddsföreningen överklagar motorvägsbygge – jämförs med terrorister
Publicerad: 15 december 2022, 10:42
Kristoffer Tamsons (M), till vänster, anklagar Naturskyddsföreningen för att vara vägterrorister efter att ha överklagat en motorväg. Till höger föreningens chefsjurist Oscar Alarik.
Foto: Creative Commons, Tomas Oneborg / SvD / TT, Naturskyddsföreningen
En planerad motorvägsförbindelse överklagas av miljöorganisationer som anser att den bryter mot klimatlagen. Det har fått en moderat politiker att i Expressen anklaga Naturskyddsföreningen för vägterrorism.
Både Naturskyddsföreningen och Skydda skogen överklagar vägplanen för Tvärförbindelse Södertörn i Stockholms län. Enligt Naturskyddsföreningen bryter det planerade motorvägsbygget mot klimatlagen och enligt Skydda skogen bryter det även mot miljöbalken.
Läs vidare –
starta din prenumeration.
Första 30 dagarna utan kostnad
Möjlighet att säga upp under första 30 dagarna
För 4 495 kr/år (ex. moms) får du tillgång till alla våra digitala artiklar samt vår dagliga omvärldsbevakning som håller dig uppdaterad för bättre beslutsfattande. Prenumerationen är löpande på årsbasis. Första månaden är utan kostnad och du har då möjlighet att säga upp din nystartade prenumeration.